В детайли
До 28 ноември 2039 г. е срокът за регистрация на кладенци, напомниха от екоминистерството
4794
България
До 28 ноември 2039 г. е срокът за регистрация на кладенци, напомниха от екоминистерствотоОт министерството подчертаха, че 28 ноември 2039 г. е последният срок, в който съоръженията могат да бъдат вписани законно.След изтичане на крайния срок нерегистрираните водовземни съоръжения няма да могат да бъдат ползвани и подлежат на ликвидация за сметка на техния собственик, който носи и административно-наказателна отговорност, допълниха от ведомството.
Автор: БТА / Редактор: Стела Филипова
| 10 Декември 2025, 12:43 ч.
До 28 ноември 2039 г. е удължен срокът за подаване на заявления за регистрация на кладенците за собствени потребности, както и на водовземните съоръжения за стопански цели. Това съобщиха от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) във връзка с обнародваните в Държавен вестник промени в Закона за опазване на околната среда. Изискването за регистриране на кладенците е необходимо за оценка на количественото състояние на подземните водни тела. Удълженият срок е достатъчен за набирането на достоверни данни за оценка на натиска върху подземните води при актуализирането на следващия цикъл на Плановете за управление на речните басейни, коментираха от МОСВ. От министерството подчертаха, че 28 ноември 2039 г. е последният срок, в който съоръженията могат да бъдат вписани законно. След изтичане на крайния срок нерегистрираните водовземни съоръжения няма да могат да бъдат ползвани и подлежат на ликвидация за сметка на техния собственик, който носи и административно-наказателна отговорност, допълниха от ведомството. Подаването на заявления е безплатно за кладенците, водата от които се ползва за собствени потребности на гражданите, и представлява важна стъпка към легализиране на водовземането. Всеки собственик подава заявлението за регистрация в една от четирите Басейнови дирекции, в чиято територия на управление попада имотът. Заявлението може да се подаде и чрез съответния кмет на община, кмет на район, кмет на кметство или кметския наместник по местонахождението на кладенеца, за което кметовете и кметските наместници издават входящ номер за всяко постъпило заявление и предават на съответната Басейнова дирекция постъпилите заявления. Такса за регистрация на водовземни съоръжения, използвани за собствени потребности на гражданите, не се заплаща, подчертаха от МОСВ. Отнася се за кладенците, водата от които се ползва за домакински цели, за поливане и водопой на животни, за нуждите на домакинството, уточниха оттам. Ползването на вода до 10 куб. м на денонощие от регистрираните кладенци в населените места е безплатно. Не се изисква монтиране на водомери и за тези кладенци не се заплащат никакви държавни такси или данъци, разясниха още от МОСВ. Повече информация за регистрацията има тук и тук От МОСВ увериха за ангажимента си за опазване на водния ресурс във връзка с климатичните промени и продължителните периоди на засушаване. "Ето защо е съществено важно водните ресурси да се управляват и използват внимателно и балансирано с грижа за днешния ден и за бъдещите поколения", заявиха от ведомството. Промените в Закона за опазване на околната среда относно регистрацията на кладенци бяха приети от парламента в края на ноевмри т.г.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Общинският съвет в Радомир ще разгледа докладна относно ВяЕЦ „Орисол 2“
|
|
|
Нормален е трафикът на граничните преходи и пунктове със съседните държави, съобщават от „Гранична полиция“
|
|
|
Музейните обекти „Кръстата казарма“ и „Конак“ във Видин няма да приемат посетители от 22 до 25 юни
|
|
|
Обжалваме решението на РИОСВ да не се прави оценка на въздействието върху природата в планината Голо Бърдо, съобщиха от Асоциацията на парковете
|
|
|
Четири жилищни блока в Елхово са обновени с мерки за енергийна ефективност по НПВУ
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Общинският съвет в Луковит ще разгледа предложение за организиране на Седмия национален събор „Млечният път на България през вековете“
|
|
|
Общо 87 пожара са потушени в страната през изминалото денонощие, един човек е загинал, съобщават от „Пожарна безопасност и защита на населението“
|
|
|
Общинският съвет в Радомир ще разгледа докладна относно ВяЕЦ „Орисол 2“
|
|
|
Нормален е трафикът на граничните преходи и пунктове със съседните държави, съобщават от „Гранична полиция“
|
|
|
Комисията за защита от дискриминация ще провери маршрутите на хора със зрителни увреждания в столичното метро
|
|
Радиопрограми



Тикер
4794
ЗАПАЗИ
На заседание на Общинския съвет в Радомир ще бъде разгледана докладна, внесена от кмета Кирил Стоев, относно изработването на проект за Подробен устройствен план (ПУП) за линейни о ...